Poradnia kardiologiczna – zakres usług

Leczenie się powinno być priorytetem każdego człowieka, który chce być zdrowym. Każdą dolegliwość wskazującą na zakłócenia w pracy serca powinno zgłaszać się lekarzowi pierwszego kontaktu, a następnie kardiologowi. Na choroby serca narażone są najbardziej wybrane grupy osób, w tym mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia.  Po wejściu w dojrzałość, zaleca się panom wykonywanie nie tylko badań serca, ale również konsultację urologiczną. Poradnia kardiologiczna oferuje konsultacje z lekarzem kardiologiem, urologiem i ortopedą.

Poradnia kardiologiczna – oferta świadczonych usług

Kardiolog specjalizuje się diagnostyką i leczeniem chorób serca i narządów z sercem powiązanych. Potrzeba konsultacji kardiologicznych w naszym kraju jest bardzo duża. Choroby układu krążenia, w szczególności zmiany miażdżycowe są jednym z głównych powodów niespodziewanych .

zgonów. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie może zatrzymać procesy chorobowe, prowadząc pacjenta do odzyskania zdrowia.

Poradnia kardiologiczna oferuje konsultację lekarską oraz możliwość wykonania serii zleconych przez lekarza badań, w tym dodatkową konsultację z lekarzami innej specjalizacji – urologiem i ortopedą.

W Poradni kardiologicznej uzyskać można:

  • interwencyjne leczenie zespołów wieńcowych min. zawału serca oraz niestabilnej choroby wieńcowej
  • diagnostykę naczyń wieńcowych
  • diagnostykę zaburzeń rytmu serca
  • diagnostykę nadciśnienia tętniczego
  • diagnostykę wad serca – wrodzonych i nabytych.

Najczęstsze choroby serca i sposoby leczenia

Do najczęstszych chorób serca wymagających leczenia kardiologicznego zalicza się:

  • zawał, czyli stan charakteryzujący się zaburzeniem równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem tlenu, a jego podażą. Zawał rozwija się zazwyczaj u osób, u których występują zmiany miażdżycowe. Czynnikiem sprzyjającym jest wiek, płeć (zawał częściej występuje u panów po 40 roku życia), otyłość, brak ruchu. Najłatwiej rozpoznawalnym objawem zawału serca jest silny ból w klatce piersiowej. Leczenie zawału można podzielić na przedszpitalne i szpitalne. W pierwszej fazie choremu podaje się nitroglicerynę, tlen, morfinę lub aspirynę. W szpitalu kardiolodzy mogą zastosować jeden z trzech typów leczenia. Leczenie reperfuzyjne, fibrynolityczne lub zachowawcze, w zależności oraz rozległości zawału.
  • choroba wieńcowa, która jest wynikiem zwężanie się świateł naczyń wieńcowych. Rozwojowi choroby sprzyja cukrzyca, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, zbyt wysoki cholesterol. Głównym objawem choroby jest ból w klatce piersiowej w postaci ucisku, gniecenia lub kłucia. Czasem występuje duszność i przyśpieszona praca serca. Kardiolog jest w stanie wykryć chorobę podczas rutynowego badania w poradni kardiologicznej, jakim jest EKG i test obciążeniowy. Chorobę wieńcową leczy się stosując leczenie operacyjne, a w mniej wymaganych przypadkach leki zapobiegające zlepianiu się krwinek krwi oraz leki przeciwniedokrwienne.
  • miażdżyca tętnic, która objawia się niedokrwieniem serca. Tętnice pod wpływem zmian miażdżycowych stają się sztywne i mniej podatne na odkształcenia, przez co powstaje opór dla przepływającej krwi i nadciśnienie tętnicze. Przy leczeniu miażdżycy kardiolodzy zalecają zmianę trybu życia, rzucenie palenia, dobrą dietę oraz suplementację lekami hamującymi wzrost cholesterolu, stężenia trójglicerydów i homocysteiny.

Post Author: stezkuba