Parkiety drewniane – najlepszy lakier do parkietu

Parkiety drewniane wymagają odpowiedniej konserwacji i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jako elementy bardzo atrakcyjne powinny być utrzymane w należytym wysokim standardzie wizualnym i oczywiście powinny spełniać odpowiednie walory funkcjonalne. Jaki jest najlepszy lakier do parkietu. Pakiety to powierzchnie które są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Przede wszystkim są to takie siły jak ścieranie jak tarcia jak zarysowanie a także uderzenia. Po parkiecie chodzą kobiety w szpilkach są przesuwane meble a dodatkowo powierzchnia parkietu narażona jest na bliskie spotkania z cieczami w postaci zup herbat, kaw. Może się zdarzyć że wnosimy z dworu resztki śniegu mokrych liści czy błota. Lakier do parkietu musi tworzyć warstwę która z jednej strony drewno przed tymi wszystkimi czynnikami fizycznymi z drugiej zaś stanowić będzie nieprzepuszczalna osłonę jakąkolwiek cieczą.

Jaki rodzaj lakieru dla parkietu?

Wybór rodzaju parkietu uzależniony jest od rodzaju drewna oraz charakteru pomieszczenia. Jeżeli mamy do czynienia z drewnem miękkim Takim które pracuje wówczas powinniśmy rozważyć użycie lakieru uretanowe go uretanowo-alkidowe go. Jeżeli powierzchnia danego pomieszczenia będzie eksploatowana bardzo intensywnie to należy użyć lakieru poliuretanowego lub chemoutwardzalnego A w przypadku dużych obciążeń o charakterze przemysłowym najlepszym wyborem będzie lakier epoksydowy. Najlepszym lakierem do parkietu będzie ten optymalnie dobrany pod kątem konkretnej posadzki.

Funkcja stylizacyjna lakieru do parkietu

Tego że lakier chroni drewno z którego zbudowany jest nasz parkiet to również w pełni on funkcję estetyczne. Jest charakterystyczne dla lakieru to widać strukturę drewna. To właśnie widoczne słoje tworzą ten nie powtarzalny i niemożliwe do osiągnięcia przez tworzywa sztuczne klimat. Jeżeli chodzi o samą powierzchnię jaką tworzy lakier parkiecie to może być ona matowa lub z połyskiem. Powierzchnie z połyskiem mają tą cechę lepiej drewno przed wilgocią Ale z drugiej strony widać na nich bardziej wyraźnie zarysowania. Z kolei powierzchnię matowe gorzej chronią przed wilgocią rysowania są na nich widoczne mniej. Generalnie wybierając lakier do parkietu należy kierować się w jakich będzie parkiet służył oraz rodzajem drewna.

Post Author: copyesc