Napełnianie klimatyzacji samochodowej Warszawa

Zbliża się lato, a wraz z nim fala upałów, które doskwierają podczas podróży? Okazuje się, że nasza klimatyzacja nie działa jak należy? Aby polepszyć komfort z jazdy, nie skazując siebie na dylemat pomiędzy otwartym oknem w samochodzie i zapachem spalin, który wpada wraz z powietrzem, a nagrzanym wnętrzem pojazdu, dlatego wpisujemy w wyszukiwarce napełnianie klimatyzacji samochodowej Warszawa.

Warto pamiętać, że obok regularnej kontroli samochodu, związanej z funkcjonowaniem jego mechanizmów, warto mieć na uwadze również układ chłodniczy, sprawność którego testuje serwis klimatyzacji, dzięki usługom którego uzupełnimy płyn chłodzący, a także będziemy mieć możliwość odgrzybienia klimy, w celu troski o własne zdrowie oraz naszych pasażerów. Możemy również przetestować szczelność całego układu, aby uzyskać pewność i jego prawidłowym funkcjonowaniu. Warto pamiętać o kontroli jeszcze przed okresem letnim, również dlatego, że przed rozpoczęciem sezonu tego typu usługi są tańsze. Również samodzielnie możemy zatroszczyć się o prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji regularnym, nawet krótkotrwałym korzystaniem w niej w okresie jesienno – zimowym.

Jak zbudowany jest układ klimatyzacyjny?

Klimatyzacja składa się z kompresora, który napędzany jest poprzez pasek napędowy od silnika samochodu, przewodów, a także chłodny określanej skraplaczem. We wnętrzu samochodu znajduje się parownik. Cały układ wypełnia czynnik czynnikiem który wpierw zostaje sprężony, by poprzez parownik, na nowo ulec rozprężeniu. Przyjmuje się, że w ciągu roku, z układu ubywa około 10% czynnika chłodzącego.

Serwis klimatyzacji samochodowej

Czynnik chłodzący wydostaje się z układu na różne sposoby. Jednak głównym tego powodem są nieszczelności powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Dlatego ważne są regularne kontrole klimatyzacji. W przypadku problemów, bądź samej chęci wykonania takiej czynności, najlepiej udać się do serwisu klimatyzacji, które w podstawowej ofercie posiadają takie usługi jak napełnianie klimatyzacji samochodu, odgrzybianie, test szczelności. Warto zwracać uwagę na ilość czynnika chłodzącego w klimatyzacji, jego obniżony poziom negatywnie wpływa na funkcjonalność klimy, a także może prowadzić do jej uszkodzeń.

Napełnianie klimatyzacji samochodowej

Z reguły, właśnie w okresie letnim, gdy najintensywniej korzystamy z klimatyzacji, powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na poziom czynnika chłodzącego. Czym jest nabijanie klimatyzacji? To proces, w którym do klimy zostaje podłączona maszyna odpowiedzialna za odprowadzenie środka odpowiedzialnego za chłodzenie, z układu. Umożliwia to, dzięki sprężonemu powietrzu, przeprowadzenie testu, mającego na celu sprawdzenie szczelności całego układu. W przypadku pozytywnego wyniku, płyn chłodzący zostaje na nowo wtłoczony do układu. Samo uzupełnienie czynnika trwa zazwyczaj pomiędzy 30 do 50 minut. Jest to jednak uzależnione od modelu samochodu, ponieważ niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ilość czynnika, uzależniona jest od konkretnego pojazdu.

Czynniki chłodzące

Podstawowym oraz chętnie stosowanym środkiem chemicznym jest czynniki r134a. Jednak jest on powoli zastępowany nowszym odpowiednikiem wprowadzonym na rynek, który jest bardziej ekologiczną wersją czynnika chłodzącego. Jednak, przez wzgląd na cenę nowego czynnika – hfo – 1234yf, starsza wersja jest wciąż chętnie stosowaną.
Wprowadzenie nowego czynnika związane było przede wszystkim z polityką Unii Europejskiej w walce ze zmianami klimatycznymi. Pomimo, że czynnik hfo – 1234yf jest obowiązkowy, dotyczy to wyłącznie nowych modeli samochodów, które nie są już przystosowane do starszej wersji środka chemicznego.

Post Author: mko