Leczenie kanałowe zęba – na czym polega i czy jest bolesne?

Aby móc utrzymać zęby w dobrej kondycji zazwyczaj wystarczy regularnie chodzić do dentysty i dokładnie szczotkować zęby. Nie każdy jednak przestrzega tych zasad. Wiele osób w obawie przed wizytami stomatologicznymi wybiera się do dentysty dopiero w momencie odczuwania silnego bólu. W tym wypadku nierzadko bywa tak, że niezbędne jest leczenie kanałowe. Czym jest taki zabieg oraz jak przebiega?

Czym jest leczenie kanałowe?

Otóż, leczenie kanałowe zęba jest nazywane także leczeniem endodontycznym, które jest jednym ze sposobów na to, aby uratować chorego zęba przed usunięciem. Jeśli doszło do zapalenia miazgi zęba, wówczas leczenie kanałowe zęba jest nieuniknione. Objęta zapaleniem miazga musi zostać całkowicie usunięta z komory i kanałów zęba. W trakcie takiego zabiegu wnętrze zęba jest dezynfekowane, aby móc je wypełnić specjalnym materiałem, dzięki temu można zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Jeśli uszkodzenie nie jest duże zęba można odbudować. Leczeniem kanałowy zębów zajmue się dentysta endodonta.

Kiedy trzeba zdecydować się na leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest niezbędne, jeśli ząb objęło duże zapalenie i nie można nic więcej zrobić. Zazwyczaj takim dolegliwościom towarzyszy duży ból. Takie leczenie przeprowadza się u osób, u których wykryto  martwicę miazgi i są widoczne zmiany około wierzchołkowe. Mimo, że jest to leczenie mało komfortowe, zazwyczaj nie jest bolesne, zważywszy na to, że lekarz dentysta podaje znieczulenie miejscowe. W uzasadnionych przypadkach można zdecydować się także na znieczulenie ogólne, jeśli jest do tego wskazanie. W większości przypadków po podaniu znieczulenia ból ustępuje. 

Post Author: copyesc