Jak założyć sklep z antykami? 

Sklep z antykami to doskonały pomysł na biznes. Zawsze bowiem znajdzie się klient na dobrze utrzymany, odrestaurowany przedmiot. Koneserzy wciąż poszukują starych przedmiotów, które dopełnią ich kolekcję.  

Pomysł na biznes nie dla każdego  

Sklep z antykami to pomysł na biznes nie dla każdego. Największą szansę na sukces mają konserwatorzy i restauratorzy a także pasjonaci sztuki.  Ta pierwsza grupa posiada odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. Absolwenci tego kierunku posiadają wiedzę z zakresu historii sztuki a także wiedzę techniczną na temat materiałów, surowców i nowoczesnych technik odnawiania mebli. Taka wiedza doskonale przygotowuje ich do odróżnienia oryginału od falsyfikatu. Daje im także możliwość kupienia zabytków za niższą cenę. Sami bowiem będą w stanie takie przedmiot odrestaurować.  Druga grupa osób, czyli pasjonaci, mają szansę osiągnąć sukces w branży ze względu na wysoką motywację. Dla nich poszukiwanie antyków jest nie tylko sposobem na zarobek, ale także fascynującym sposobem spędzania wolnego czasu.  

Gdzie szukać antyków do swojego sklepu? 

Zabytkowe meble można znaleźć  w piwnicach osób starszych.  Wiele staroci jest na wsiach, gdzie ludzie mają duże przestrzenie na składowanie niepotrzebnych rzeczy minionej epoki. Można także jeździć po wystawkach zagranicznych. W wielu państwach rozpowszechnił się zwyczaj wystawiania starych mebli na ulicę. W ten sposób ludzie pomagają tym, których nie stać na kupno nowych mebli. Dzieje się tak w Niemczech, Francji a także w Wielkiej Brytanii. Wśród wystawionych przedmiotów często można znaleźć naprawdę piękne rzeczy. Obecnie panuje moda na przedmioty lat 50-tych, 60-tych, 70-tych, co sprzyja naszym poszukiwaniom. Łatwiej bowiem znaleźć na wystawce przedmiot z tego okresu niż zabytkową wazę z XVIII wieku. 

Antyczne pułapki, czyli jak się nie dać nabrać 

Kluczem do sukcesu w prowadzeniu sklepu z antykami jest wiedza. Najważniejsza jest znajomość historii sztuki, technik i stylów minionych epok a także regionalnych charakterystyk. Wiedza musi być uzupełniona o umiejętność oceny autentyczności przedmiotu a także o zdolność wycenienia jego wartości. Sklep z antykami do miejsce, w którym muszą znajdować się wyłącznie wartościowe przedmioty. Poszukując zabytków łatwo trafić na falsyfikat, którego właściciel będzie przekonywał o jego autentyczności. 

Ile potrzebujesz gotówki na start? 

Założenie sklepu wymaga kapitału. Potrzebujesz około 50 000 zł na start i zakup pierwszych eksponatów. Możesz wziąć kredyt, starać się o dofinansowanie unijne a nawet czasem szukać inwestorów prywatnych.   Przed otworzeniem sklepu powinieneś zbadać lokalny rynek i sprawdzić konkurencję.  Określ także grupę docelową. Przemyśl kto będzie Twoim klientem. Może warto zainwestować w sprzedaż zagraniczną? Wśród wydatków należy także uwzględnić marketing. Reklama jest powiem dźwignią handlu. 

Post Author: copyesc